Monika Macháčková

Monika Macháčková

Pri písaní má rada ticho, voňavú sviečku, veľkú kávu, alebo pohár akurátne vychladeného sauvignonu. A v závere písania zakaždým odíde na týždeň sama na chalupu, kde rukopis dokončuje v úplnej samote.

Narodila sa, ako sama tvrdí "pekne dávno"... ale snaží sa vôbec nezaoberať tým, aký rok má v dátume narodenia. Vyrastala v hlučnej, veselej rodine, s dvoma mladšími bratmi, ktorým musela robiť pestúnku. Napriek jej opatere z nich vyrástli celkom fajn chlapíci Celé detstvo šialene veľa čítala, recitovala a hrala divadlo. Bol to jej svet a snívala som o tom, že raz napíše niečo aj sama. A keďže knižky milovala, výber strednej školy bol jasný - Stredná knihovnícka škola. V tom čase škola, na ktorú sa takmer nedalo dostať. Ale ju vzali. Ďalšie štyri roky čítala, recitovala, hrala divadlo a chodila na takmer všetky ochotnícke festivaly na Slovensku. Na výšku ju nevzali, tak začala získavať prvé skúsenosti vo svete médií - vo vtedajšej Československej tlačovej kancelárii. Diaľkovo začala študovať žurnalistiku a do toho celého prišiel revolučný rok 1989. Od tlačových správ odišla, stala sa z nej metodička pre ochotnícke divadlo a neskôr dramaturgička rozhlasového kultúrneho centra. A keď do jej života prišiel ON, ten najpravší z pravých, začala štúdium trošku zanedbávať. Až si jedného dňa uvedomila, že už vlastne neštuduje. Tak sa zaňho vydala a porodila mu syna. Odvtedy si žijú ako veselá, urozprávaná rodinka, chvíľu v Senci, chvíľu na chalupe v Čičmanoch. Vo svojom pracovnom CV by sa isto ešte podrobne rozpísala o pôsobení v Národnom osvetovom centre, kde zastávala dôležitú fuknciu ústrednej metodičky pre umelecký prednes a ochotnícke divadlo dospelých, či o krásnych rokoch, ktoré strávila ako učiteľka dramatického odboru na ZUŠ v Senci. Pár rokov bola šéfredaktorkou regionálneho mesačníka. Potom na dvanásť rokov zakotvila ako redaktorka v časopise ŽIVOT. Momentálne externe spolupracuje s rôznymi periodikami a najmä, má konečne dosť času na písanie príbehov. Trvalo jej dosť dlho, kým nabrala odvahu začať, ale dnes si už nedokáže predstaviť svoj život bez písania. Pri románoch stihla spolupracovať na jednej národopisnej monografii o obci Pitvaroš, ktorú založila slovenská komunita na juhu Maďarska, a zostavila zborník z úspešného seriálu článkov Potomkovia slávnych, ktorý bol publikovaný v časopise ŽIVOT.

Už tretí rok má vlastnú talkšou v seneckom Mestskom kultúrnom stredisku. Zlodejka otcov je jej šiesta kniha, prvá pod hlavičkou nového vydavateľského domu MAFRA Slovakia, a.s.


 

Komentáre

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridajte svoj komentár

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Odporúčané tituly

Nikdy nebudem piť slaný čaj Monika Macháčková

Nikdy nebudem piť slaný čaj

10,95 €
Zhasnite! Monika Macháčková

Zhasnite!

3,90 € Bežná cena 10,95 € -64%
Zlodejka otcov - darčekové balenie Monika Macháčková

Zlodejka otcov - darčekové balenie

10,99 €
Zlodejka otcov Monika Macháčková

Zlodejka otcov

10,95 €